ČESKÝ RÁJ

ZebínČeský ráj se rozprostírá mezi městy Turnov, Jičín a Sobotka. Je to oblast, kde se na poměrně malé ploše nachází velké množství přírodních pozoruhodností, hradů, zámků či zřícenin. Díky tomuto se také Český ráj stal první chráněnou oblastí České republiky, existující již od roku 1955. Zde se můžeme setkat se vzácnými druhy ze života rostlin i zvířeny. Tato oblast je přímo ideální pro turistiku. Z přírodních pozoruhodností lze za nejatraktivnejší považovat ojedinělé skalní labyrinty čtyř skalních měst.

JicinBranou do Českého ráje je město Jičín. Jičín se svými 16 000 obyvateli leží na řece Cidlině přibližně 100 km severovýchodně od Prahy. Toto město se spoustou pamětihodností bylo založeno kolem roku 1300, svůj největší rozkvět zažilo za doby vlády Albrechta z Valdštejna. Z této doby pochází také většina památek města, kromě jiného například i letohrádek Lodžie. Za dominantu města Jičína je označována Valdická brána, jež spojuje východní roh Valdštejnova námestí a pěší zónu. Tu tvoří Husova ulice, pojmenovaná podle českého reformátora Jana Husa, jehož socha na zóně stojí. Na jičínském náměstí lze obdivovat zámek, v jehož interiéru se nachází muzeum a galerie, dále pak kostel sv. Jakuba či korunovační kašnu. Jičín je pohádkové město, hlavně děti jej znají z pohádky o loupežníkovi Rumcajsovi. Každoročně v září se tu organizuje festival “Jičín - město pohádky”.

TroskySrdcem Českého ráje je město Turnov. V Turnově je také Muzeum Českého ráje, kde mohou jeho návštěvníci obdivovat stálou výstavu minerálů nebo největší obraz ve střední Evropě “Pobití Sasíku na Hrubé Skále” od Mikoláše Alše. Turnov je jediné město České republiky, kde se zpracovává český granát. Je tu také nejstarší umělecká škola ve střední Evropě. Město se rozprostírá na obou březích řeky Jizery a má cca 16000 obyvatel. Nedaleko Turnova se nachází zámek Hrubý Rohozec.

Na trase mezi městy Turnov a Jičín nelze přehlédnout dominantu Českého ráje, zříceninu hradu Trosky. Tato dnes už ruina byla postavena jako hrad ve 14. století. Stojí na dvou vyvřelinách čedičového původu, jež podle pověsti dostaly pojmenování “Panna” a “Baba”. Mezi těmito věžemi ležel hlavní palác. Dnes je tato zřícenina cílem výletu mnoha turistů z blízka i z dáli.

Nedaleko Trosek lze nalézt množství rybníků jak chovných, tak i určených k rekreaci. Jsou to mimo jiné rybníky “Věžák”, “Vidlák”, nebo “Nebák” či rybníky Jinolické.

Třetím největším městem Českého ráje je Sobotka. Toto město s asi 6000 obyvateli je rodištem spisovatele Fráni Šrámka. V jeho rodném domě je dnes muzeum s knihovnou. Nad městem se vypíná lovecký zámeček Humprecht. Poznáme ho podle zlatého měsíce na streše. V zámečku se organizují koncerty, výstavy knih, hraček a další.

KostV blízkosti Sobotky najdeme jeden z našich nejlépe zachovalých českých hradů, hrad Kost. Tento gotický hrad byl postaven na konci 14. století. Nádherné jsou procházky v jeho okolí, do údolí “Plakánek”.

Mezi další známé zámky v této oblasti patří zámek Hrubá Skála. Leží nekolik kilometrů od města Turnova, kam se dostaneme přes lázně Sedmihorky, nebo cestou přes hrad Valdštejn.

ValdštejnValdštejn je gotický hrad, pojmenovaný podle Albrechta z Valdštejna. Je velmi pravděpodobné, že zde na hradě je jediný portrét básníka Karla Hynka Máchy. Most vedoucí ke hradu lemují barokní sochy, dnes již jen kopie, originály byly převezeny na vystavení do Prahy.

Pod hradem Hrubá Skála leží jedno ze čtyř skalních měst Českého ráje. Těmito pískovcovými ráji pro horolezce jsou kromě již zmíněného Prachovské skály, Suché skály a Příhrazy.

Jedním z nejkrásnějších zámků nejen Českého ráje ale i celé naší republiky je zámek Sychrov, postavený na konci 18. století. K zámku patří nádherný rozsáhlý park.

Humprecht      Prachovské skály      Pecka
 
Vstup pro členy


SPONZOŘI


Elima
Cora
SecoGroup
Atrium
Prachov27
 
VZKAZY

Předporodní kurzy v Jičíně